حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

بلبرینگ چیست ؟ انواع بلبرینگ و اجزاء اصلی بلبرینگ

آیا میدانید بلبرینگ چیست ؟ آیا از انواع بلبرینگ مطلع هستید و همچنین آیا اجزاء اصلی بلبرینگ را می شناسید؟

بلبرینگ ( ترکیبی از کلمه Ball + Bearing  ) که در فارسی به معنی یاتاقان توپی هستند، بلبرینگ ها کاربرد های گسترده ای در وسیله های مختلفی که می چرخند مانند هارد های کامپیوتر ( دیسک سخت ) ، اسکیت ها ، خودرو ها ، موتور ها و صنایع بزرگ.

آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که ماشین های صنعتی ، وسایل مکانیکی ، چرخ های صنعتی و یا حتی ماشین خودتان چگونه را راحتی حرکت میکنند؟

احتمالا درست فکر کرده اید، تمامی این اجسام با استفاده از بلبرینگ به حرکت ( چرخش ) در می آیند، بلبرینگ در محیط زندگی ما بسیار بسیار قابل مشاهده است و فراوانی آن بسیار گسترده است؛ اگر برای حرکت وسایل از بلبرینگ استفاده نشود، وسیله استفاده شده در کوتاه ترین زمان ممکن نیاز به تعویض دارند و شما باید مجبور به پرداخت هزینه های بسیار سنگین هستید.بنابراین میتوان نتیجه گرفت استفاده از بلبرینگ برای راحت تر به حرکت درآوردن می باشد.

اجزاء اصلی بلبرینگ :

بلبرینگ تشکیل شده از قفسه ، ساچمه ، رینگ داخلی ، رینگ خارجی و کاسه نمد فلزی می باشد.

اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ
اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ

انواع بلبرینگ :

بلبرینگ ها به دو نوع بلبرینگ و رولبرینگ تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این نوع ها به دسته های محتف تقسیم بندی می شوند.

اصول استفاده از بلبرینگ :

روش استفاده از بلبرینگ ها بسیار آسان و ساده می باشد و از بهترین روش های چرخش و کاهش اصطکاک در اجسام می باشد. به عنوان مثال برای به گردش درآوردن چرخ های ماشین ( خودرو یا اتومبیل ) در صورت عدم استفاده از بلبرینگ باید فلز دور چرخ با قدرت بچرخد تا باعث حرکت خودرو شما شود. حال به این مورد فکر کنید که اگر بلبرینگ وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد !

در صورت نبود بلبرینگ قطعات بسیار سریع از بین می رود و حداکثر سرعت خودرها و … بسیار بسیار کم و بر روی حداقل آنها خواهد بود.
با استفاده از بلبرینگ اجسام سنگین بسیار ساده حرکت میکنند. در تصویر زیر یک نوع بلبرینگ ساده را می توانید مشاهده فرمایید :
بلبرینگ چیست ؟
بلبرینگ چیست ؟

فشار وارد شده بر روی بلبرینگ ها :

بار وارد شده بر روی بلبرینگ ها به سه نوع شعاعی ( Radial ) ، محوری ( Axial  ) و redial & axial  یا moment به معنای در لحظه تقسیم بندی شده که هر کدام از این نوع ، فشار وارد شده و کیفیت بلبرینگ و همچنین روش های استفاده بستگی دارد.

فشار وارد شده بر روی بلبرینگ ها
فشار وارد شده بر روی بلبرینگ ها

بلبرینگ radial یا شعاعی :

در عکس زیر فشار وارد شده بر بلبرینگ را با نوع radial  مشاهده میکنیم که به صورت شعاعی به بلبرینگ فشار وارد می کند، اصولا از این نوع برای موتور های الکترونیکی مثل موتور کولر و آب و … استفاده کرد.

بلبرینگ شعاعی یا Radial
بلبرینگ شعاعی یا Radial

 

بلبرینگ axial  یا محوری :

این نوع از بلبرینگ با تحمل بار در ناحیه اتصال دوقرقره است که در شکل زیر مشاهده می فرمایید، این نوع بلبرینگ در صندلی های سنگین و گران قیمت ، صندلی های سرگرمی شهربازی ، هارد دیسک ها و … استفاده می شود.

بلبرینگ moment load  با تحمل بار لحظه ای :

در برخی موارد نیاز به بلبرینگی است که هر دو گونه axial  و radial  را تحمل کند، مثلا در چرخ ماشین ها نیازمند بلبرینگی هستیم که هم وزن و هم فشار از ناحیه های مختلف بپذیرد ( تحمل کند ).

از شما دوستان عزیز ممنون میشویم تا نظرات و تجربیات خودشون رو از طریق بخش ارسال دیدگاه ، ثبت کنند تا سایر کاربران هم بتوانند از نظرات شما استفاده کنند.

صدرا امجد
پیشنهاد لحظه ای فروش اینترنتی بلبرینگ با ضمانت نامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X