حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

ناظم الأطباء کجاست ؟ ناظم الأطباء کیست ؟

ناظم الأطباء

کجاست؟

ناظم الأطباء نام خیابانیست که پایتخت بلبرینگ ایران شد . این خیابان مرکز تامین انواع بلبرینگ و رولبرینگ و …. در همه ایران می باشد . شرکت رول توزیع پارسیان نیز اولین وارد کننده بلبرینگ در ایران می باشد و در این محل کسب و کار خود را گسترش داده است .

ناظم الاطباء کیست؟

میرزا علی‌اکبر نفیسی ملقب به ناظم‌الاطباء، از اطبای سرشناس عصر قاجار، والد سعید نفیسی از مورخان بنام معاصر، در ربیع‌الاول ۱۲۶۳هـ .ق در کرمان متولد شد.

پدرش، میرزا حسن طبیب کرمانی بود که به طبابت کارگماری داشت. میرزا علی‌اکبر تحصیلات مقدماتی خویش را در کرمان گذراند و مقدمات علوم و فنون طب را نزد پدر و دیگر اطبای آن دوران فراگرفت.

پس به تشویق حاکم وقت کرمان، محمداسماعیل خان وکیل‌الملک، به آموختن این علم ترغیب شد. سپس جهت پیوستگی تحصیل به دارالفنون رفت. دیری نپایید که بر نشان استعداد و علاقه به دستیاری و معاونت استادان خویش منتخب شد.

او ضمن تحصیل در دارالفنون، در ۱۲۸۵هـ .ش به طبابت هنگ مهندسی در تهران گمارده شد. در ۱۲۸۸هـ . ق که قحطی و امراض گوناگون شهر طهران را فراگرفت، وی برای شفا بیماران خدمات و مجاهدات بسیاری کرد و مدت چهار ماه در بیمارستان دولتی تهران مشغول خدمت به فقرا و نیازمندان شد.

وی در ۱۲۸۹هـ .ق دانش آموخته گردید. بعد از فراغت از تحصیل به پیشنهاد میرزا حسین خان مشیرالدوله، نخستین مریض خانه جدید را به شیوه اروپایی در ایران، که همان مریضخانه دولتی (بیمارستان سینا کنونی) است، تأسیس کرد و خویش ریاست آن را به عهده گرفت.

وی در مجلس حفظ الصحه که اولین بار در طهران ساختن شد، حضور داشت. در ۱۲۹۸هـ .ق پس از عزل از ریاست بیمارستان دولتی با میرزا حسین خان مشیرالدوله به مشهد رفت و در آنجا «بیمارستان رضوی» را از موقوفات آستان قدس رضوی تأسیس کرد و آن دومین مریض خانه به طریق اروپایی در ایران بود.

از ۱۳۱۰هـ ق در زمره اطبای ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه درآمد و به طبابت در دربار کارگماری ورزید. نشانه ها متعددی اعم از تألیف و برگردان از وی باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به تألیف کتاب‌های «پاتولوژی»، «کلینیک جراحی»، «رساله‌ای در فیزیک»، «رساله‌ای در جراحی»، «رساله‌ای در تراپوتیک»، «رساله‌ای دیگر در تشریح» و دو رساله «در سوء هضم»، «مذاکرات»، «پزشکی نامه» مشتمل بر اسم داروهای طب قدیم در برابر نام‌های اروپایی، «رساله در پسینیان دوره بروز وبا»، «فرهنگ نفیسی» معروف به نزاکت «ناظم الاطبا» که شاخص‌ترین اثر وی به آمار می‌رود و شامل چهار جلد بزرگ و حدود ۲۶۰۰۰ لغت پارسی و عربی است، «تعلیمات ابتدایی» و «نامه زبان آموز» و ترجمه «کتابی در دانش تشریح» (نخستین کتابی که وی از زبان فرانسوی ترجمه نمود) اشاره کرد.

صدرا امجد
پیشنهاد لحظه ای فروش اینترنتی بلبرینگ با ضمانت نامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X